Bulutsuzluk Özlemi

Biyografisi

Türkiye'nin ilk Türkçe sözlü alternatif rock yapan grubudur. Tarzları, Rock'ın dışında, "Türkçe sözlü rock yapılabilir mi?" sorusuna karşı tepki olarak gelişmiş, batı kaynaklı rock melodi ve ritimleriyle Anadolu melodilerinin bütünleştirilmesinden oluşmuştur.

Grup, şarkı sözlerinde özellikle sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik konuları işlemiştir. Grubun değişmeyen üyeleri; Nejat Yavaşoğulları ve Sina Koloğlu'dur.

Nejat Yavaşoğulları, genç yaşta müziğe başlayarak üniversite yılları döneminde çeşitli gruplar ile çalışması neticesinde 1984 senesinde adını Mümtaz Soysal'ın bir makalesinin başlığından alarak Bulutsuzluk Özlemi'ni kurmuş ve 1986 yılında ilk albümünü çıkarmıştır.

Türkiye'nin önde gelen rock grupları arasında yer almaktadır. Döneminin ilk ve erken örneklerinden biri olan Bulutsuzluk Özlemi, çoğunlukla söz ve müzikleri Nejat Yavaşoğulları'nın yönetiminde "protest müzik" yapmışlardır. 1990'lardaki çalışmaları ile Türkiye'deki rock müziğinin gelişimine olanak sağlayan Bulutsuzluk Özlemi, kendi türlerinin de ilklerinden biridir.

Bulutsuzluk 2.JPG

Grupta Nejat Yavaşoğulları, Sina Koloğlu, Akın Eldes, Sunay Özgür, Utku Ünal, Deniz Demiröz, Berke Özgümüş, Burak Güven, Serdar Öztop, Kanöz Ozan gibi müzisyenler yer almıştır.

Irak Savaşı sırasında Nejat Yavaşoğulları'nın gitarının üzerindeki "Savaşa Hayır" yazısı Powertürk TV kanalı tarafından silikleştirilmiştir. Söz konusu kanalda sonra yayından da kaldırılan klip, gelen tepkiler üzerine sansürsüz olarak tekrar yayınlanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Grup halen aktif olarak stüdyo çalışmaları, albüm kayıtları, canlı konserler ve sahne gösterimleri yapmakta, aynı zamanda sosyal ve politik gündem maddeleri ile de yakından ilgilenmektedir.

Diğer Şarkıları

Bulutsuzluk Özlemi-1986
Bulutsuzluk Özlemi 20 Yaşında Cd - 1-Ocak 2007
Bulutsuzluk Özlemi 20 Yaşında Cd - 2-Ocak 2007
Bulutsuzluk Özlemi 20 Yaşında, Vol. 1-2007
Bulutsuzluk Senfoni-2004
Felluce Bağdat-Nisan 2005
Güneşimden Kaç-Nisan 1992
Her Şeyin Farkındayım (Gezi Parkındayım)-2014
Herşeyin Farkındayım-Eylül 2013
Numara-Temmuz 2001
Uçtu Uçtu-Aralık 1994
Uçtu Uçtu / Acil Demokrasi-1994
Yaşamaya Mecbursun-Nisan 1995
Yaşamaya Mecbursun! (Canlı ve Fişsiz)-1995
Yol-1998
Zamska-Ocak 2009