ŞARKI SÖZÜ ARA

Jay-Z

Sanatçının fotoğrafı

Jay-Z 4 Aralık 1969’da New York’da dünyaya gelmiştir. George Westinghouse Kariyer ve Teknik Eğitim Lisesi, Eli Whitney Lisesi ve Trenton Orta Lisesi’nde okuyan ünlü rapçi, eğitimi sırasında Busta Rhymes ve The Notorious BIG ile arkadaş oldu.
Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başlayan Jay-Z, 1989’da gurusu olan ve kendisine rap yapmanın temellerini öğreten rapçi Jaz-O’ya katıldı. Akıl hocasına saygı göstermek için, mahallesinde Cazzy olarak bilinse de adını Jay-Z olarak değiştirdi.
Kariyerinin ilk yıllarında Kareem Burke ve Damon Dash ile olan işbirliğiyle ünlenen sevilen sanatçı, daha sonra diğer iki isimle beraber kendi özerk plak şirketi olan Roc-A-Fella Records’u kurdu.
1996’da ilk albümü Reasonable Doubt’ı piyasaya süren ünlü rapçi, albümüyle dinleyiciler tarafından iyi karşılanmasa da, albüm tüm zamanların en büyük albümlerinden biri olarak kabul edildi. 1998’de Vol.2 … Hard Knock Life albümü ile daha büyük bir başarıya imza atan Jay-Z, 1999’da, ‘3. Cilt 3. Yaşam ve Times of S. Carter adlı kitabı yayınlandı.
2001’den 2005’e kadar, Blueprint, Blueprint2: The Gift & The Curse ve The Black Album gibi ünlü albümleri milyonlarca kopya satan Jay-Z, bu süre zarfında, müziğe ara vereceğini duyurdu ve Def Jam Records’a başkan seçildi. Ayrıca, beyzbol terminolojisine uygun olarak adlandırılan 40/40 Club adlı spor bar ve salon zincirini açtı.
2006 yılında Kingdom Come albümüyle geri dönen Jay-Z, aynı yıl sokak giyim markası olan Rocawear’ı devraldı ve daha sonra 204 milyon dolarla Iconix Marka Grubuna sattı. 2007’de Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca bir milyon kopya satan 10. albümü American Gangster’ı piyasaya süren ünlü rapçi, ertesi yıl Def Jam Records’un başkanlık görevinden istifa etti.
8 Eylül 2009’da, The Blueprint 3 albümünü yayımlayan Jay-Z, 2012’de XXXO teklisiyle dinleyenleriyle buluştu. Jay-Z son olarak 2017’de 4:44 albümünü çıkarmıştır.

Özel Arama
Sıralama ölçütü:
Relevance
Relevance
Date
Web
 
 
 

Bunları Da Dinlemek İsteyebilirsiniz

Sanatçının Popüler Şarkıları

Sosyal Medya