Sam Smith

Biyografisi

Samuel Frederick "Sam" Smith (d. 19 Mayıs 1992),[1] İngiliz şarkıcı ve söz yazarı. Londra'da dünyaya gelen sanatçı, Ekim 2012'de Disclosure'un "Latch" şarkısı ile ünlendi. Naughty Boy'un "La La La" şarkısı ile Mayıs 2013'te ilk kez İngiltere'de bir numara oldu.

Smith 2014 BRIT Ödülleri'nde Critics' Choice ödülü kazandı ve BBC'nin Sound of 2014 anketinde birinci oldu. In the Lonely Hour adını taşıyan ilk stüdyo albümünü 26 Mayıs 2014'te Capitol Records etiketiyle yayınladı.[6] "Money on My Mind" adlı single'ı ile İngiltere'de bir kez daha zirveye yerleşti.[7] Onu izleyen "Stay with Me", dünya çapında büyük ses getirdi. Şarkı, İngiltere'de bir ve ABD'de iki numaraya yükselirken; sonraki single "I'm Not the Only One" ise İngiltere'de üç ve ABD'de beş numara olmayı başardı.

Smith, 8 Ekim 2012'de yayınlanan Disclosure şarkısı "Latch" ile çıkış yaptı. Şarkı İngiltere listelerinde 11 numaraya yükseldi. Şubat 2013'te, ilk albümünün ilk single'ı "Lay Me Down" piyasaya çıktı. Mayıs ayında Naughty Boy'un "La La La" adlı parçasını seslendirdi. Şarkı İngiltere'de bir numara oldu. Smith yine o yıl dört şarkıdan oluşan bir EP yayınladı. EP'de, 24 Temmuz 2013'te BBC Radio 1Xtra'da tanıtılan "Safe with Me"nin yanı sıra[8] "Latch"in akustik versiyonu ve "I've Told You Now"un konser versiyonu da yer aldı.