Yudum

Biyografisi

1978 yıldın da Ardahan`da doğan Yudum, dünyaya geldiği ilk andan itibaren, halk ozanı olan dedesi Enver TATAR`ın kulağına fısıldadığı doğaçlamalarıyla, merhaba dedi hayata...

Annesi Erzincanlı, babası Ardahanlı olan Yudum, doğumunda 6 ay sonra ailesiyle birlikte İstanbul`a yerleşti...

Başta dedesi Enver TATAR ve babası Davut TATAR olmak üzere, Yudum`un ailesindeki her fert müzik sevgisine sahip ve her biri en az 1 enstrüman çalıp söylüyor. Böylesine müzisyen bir aile içerisinde yetişen Yudum, 6 yaşında okuma yazma bilmeden bağlama çalmaya başladı. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Çalgı Eğitim Bölümü sınavlarına giren Yudum, babası Davut TATAR`ın sınav öncesi kendisine vermiş olduğu eğitimin katkısıyla sınavı kazandı. 11 yaşındayken Gülhane`de yapılan ses yarışmasına katılan Yudum, bu yarışmada birincilik elde ederek "Altın Lale" ödülünü kazandı. Orta okul, lise ve üniversiteyi İTÜ`de iyi derece ile tamamlayıp 2001 yıldın da mezun oldu. Bir yandan eğitim hayatını sürdürüp, bir yandan da müzik piyasasında ilerlemeyi hedefleyen Yudum 1997 yılında Nejat Alp`in "Nerdesin" adlı parçasına yaptığı düetle müzik piyasasına adım attı. Yapmış olduğu bu düetle sektörde bir çok yapımcının dikkatini çeken Yudum, Ulus Müzik`le anlaşarak albüm çalışmalarına başladı. 1998 yılında ilk albümü olan "Bir Yudum Sevgi" yi çıkardı. 350 binlik satış rakamı yakalayan bu albümün ardından 2000 yılında "Yaban Gülü", 2003 Yılından "Yollar Hasta Ben Yorgunum", 2007 Yılında "Türlü Türlü", 2009 Yılında "Haber Saldım", 2010 yılında "Pırıl Pırıl" ve 2012 yılında "Yetmedi" adlı albümlerini çıkardı.

Müzik hayatındaki tecrübesini ve başarısının sırlarını gelecek nesillere aktarmak ve yeteneği olanları müzik dünyasına kazandırmak adına 2001 yılında ailesinin desteği ile Avcılarda T.C Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı Özel Yudum Müzik Merkezini kuran Yudum, 2003 yılında da Küçükçekmece Sefaköy`de Özel Yudum Müzik Merkezinin şubesini açtı. Açmış olduğu bu müzik okullarıyla onlarda müzik severe bağlama çalmayı öğretip öğretmenlik görevini de yerin getirmiş oldu.
Yudum`la birlikte 3 çocuk sahibi olan TATAR ailesinde diğer kardeşler bağlama ve ud çalarken baba Davut TATAR iyi derecede bağlama çalmakta. Anne Gönül TARAR`da son derece iyi bir sese ve yoruma sahiptir. Müziğe başladığı ilk günden beri anne, baba ve kardeşlerinin desteğini arkasına alarak müzik hayatını sürdüren Yudum için hayattaki en büyük değeri ailesidir.

2011 yılında Halen Haliç Üniversitesinde yüksek lisans tamamlayan Yudum`un ilerleyen yıllardaki en önemli hedefi müzik konusunda akademik kariyer yapmak.

Diğer Şarkıları

Bana Medet-Eylül 2013
Bir Yudum Sevgi-1996
Cumartesi-2016
Esmesun Ayruluk-Mart 2014
Haber Saldım-Aralık 2008
Karagözlüm-Kasım 2006
Kars Ardahan Iğdır'a-2014
Pırıl Pırıl-Ocak 2010
Şansıma-2017
Sevgiye Çok İnandık-Aralık 1996
Yaban Gülü-Mart 2000
Yetmedi-Ekim 2012
Yorgunum-Ekim 2003