ŞARKI SÖZÜ ARA

Kendrick Lamar

Sanatçının fotoğrafı

Kendrick Lamar Duckworth (d. 17 Haziran 1987), Amerikalı hip hop sanatçısı. Compton, Kaliforniya kökenli olan Lamar, Top Dawg, Aftermath ve Interscope şirketlerinin bir sanatçısıdır. Batı Yakası rapçileri Jay Rock, Schoolboy Q ve Ab-Soul ile birlikte Black Hippy grubunun bir üyesidir.

Dördüncü mixtape'i Overly Dedicated'in (2010) yayınlanması sonrası Dr. Dre'nin de desteğiyle dikkatleri üzerine çekti. 2011'de Section.80 adını taşıyan bağımsız albümünü yalnızca iTunes üzerinden yayınladı. Albüm, o yılın en çok indirilen hip hop albümlerinden biri oldu. Büyük bir şirketten çıkaracağı ilk albümü öncesinde geniş bir hayran kitlesi yarattı ve çok sayıda popüler sanatçıyla ortak çalışmalar yaptı.

Lamar'ın büyük bir şirketten çıkardığı ilk stüdyo albümü good kid, m.A.A.d city, 22 Ekim 2012'de raflarda yerini aldı. Albümden çıkan single'lar "Swimming Pools (Drank)", "Bitch, Don't Kill My Vibe" ve "Poetic Justice" listelerde ilk 40'a girmeyi başardı. Albüm Amerika Birleşik Devletleri Billboard 200 listesine ikinci sıradan giriş yaptı ve bir milyonluk satış elde ederek platin plak kazandı. Sanatçı 2014 Grammy Ödülleri'nde En İyi Yeni Sanatçı, Yılın Albümü ve En İyi Rap Şarkısı'nın da aralarında bulunduğu yedi ödüle aday gösterildi.

1987–2009: İlk yılları ve kariyer başlangıcı:
Kendrick Lamar Huron, Kaliforniya kökenli bir ailenin çocuğu olarak Compton'da dünyaya geldi. 1995'te sekiz yaşındayken, idolleri Tupac Shakur ve Dr. Dre'nin "California Love" video klibinin çekimlerine tanıklık etti. Liseyi Compton'daki Centennial High School'da okuyan Lamar, iyi bir öğrenciydi. 2003'te 16 yaşındayken, ilk mixtape'i Youngest Head Nigga In Charge'i K-Dot mahlasıyla yayınladı. Mixtape'in gördüğü ilgi sayesinde Los Angeles merkezli bağımsız plak şirketi Top Dawg Entertainment ile albüm sözleşmesi imzaladı. İki yıl sonra 26 şarkıdan oluşan Training Day adında bir mixtape daha çıkardı. Lamar'ın sahneye çıkıp Milkbone'un "Keep It Real"ı üzerine rap yaptığı bir Charles Hamilton konserinin videosunun internette yayılmasıyla Lamar'ın tanınırlığı arttı. Söylediği bu bölüm daha sonra "West Coast Wu-Tang" adlı bir parçaya konuldu. 2008'de Jay Rock'ın ilk single'ı "All My Life (In the Ghetto)"nun klibinde kısaca göründü. Lamar daha sonra rapçi Game ile birlikte turnelere gitti ve onu sahnede izledi. Aynı zamanda 2006-2007'de Game'in "Cali Niggaz" ve "The Cypha" şarkılarında Jay Rock ve Ya Boy ile birlikte yer aldı. Lil Wayne'in de desteğini alan Lamar, 2009'da üçüncü mixtape'i C4'u çıkardı. Kısa süre sonra K-Dot sahne adından vazgeçti ve gerçek adını kullanmaya başladı. 2009 yılı sonunda Kendrick Lamar EP adında bir EP çıkardı.

2010–2011: Overly Dedicated ve Section.80:
2010'da Tech N9ne ve Jay Rock ile birlikte The Independent Grind turnesine çıktı. 23 Eylül 2010'da Overly Dedicated adlı mixtape'i yayınladı. Bunun sonrasında Dr. Dre ve Snoop Dogg ile birlikte Dre'nin Detox albümü için çalışma fırsatı yakaladı ve Dre'nin Aftermath Entertainment şirketiyle sözleşme imzalaması gündeme geldi.

Lamar Ocak 2011'de ilk bağımsız albümünün % 90 bittiğini söyledi. 2011'in başlarında XXL dergisinin kapağında Cyhi the Prynce, Meek Mill, Mac Miller, Yelawolf, Lil B, Big K.R.I.T. ve Diggy Simmons gibi isimlerle birlikte yer aldı. 2 Temmuz 2011'de, Lamar'ın Section.80 adını taşıyan bağımsız projesi piyasaya çıktı. GLC, Colin Munroe, Schoolboy Q ve Ab-Soul gibi isimlerin konuk olduğu albümün prodüktörlüğünü Lamar'ın uzun süredir birlikte çalıştığı Digi+Phonics, THC gibi isimlerin yanı sıra Terrace Martin ve J. Cole üstlendi. Lamar, Section.80'in bir albüm mü yoksa mixtape mi olduğu sorusuna şöyle cevap verdi:

"Her projeye bir albüm gibi yaklaşıyorum. Artıkları kullanmayacağım. Asla böyle yapmam. İşte artakalmış şarkılarım, bunları dinleyin. Hayır. En iyi işlerimi çıkaracağım."
Albümden çıkan ilk promosyon single'ı altyapısı J. Cole'a ait olan ve HiiiPower hareketinin açıklandığı "HiiiPower" oldu. Section.80 ilk haftasında 5.300 kez indirildi. Televizyon ve radyo desteği olmadan çıkan albüm, olumlu yorumlar aldı. Lamar 2011'in ikinci yarısında Tech N9ne'ın All 6's and 7's, Game'in The R.E.D. Album, 9th Wonder'ın The Wonder Years ve Drake'in Take Care albümlerine konuk oldu.

2012–2013: good kid, m.A.A.d city:
15 Şubat 2012'de "Cartoons & Cereal" adlı bir parça internete sızdırıldı. Lamar, Triple C's grubundan Gunplay'in eşlik ettiği parçanın ilk stüdyo albümünde yer alacağını ve parçaya bir video klip çekmeyi planladığını söyledi. MTV'nin haberine göre Mart 2012'de Top Dawg Entertainment şirketi Interscope Records ve Aftermath Entertainment ile ortaklık anlaşması imzaladı. Bu da Lamar'ın bağımsız bir sanatçı olduğu günlerin sonu anlamına geliyordu. Yeni anlaşmaya göre, Lamar'ın projeleri Top Dawg, Aftermath ve Interscope etiketiyle, diğer Black Hippy üyelerinin projeleri ise Top Dawg ve Interscope etiketiyle yayınlanacak. Lamar "The Recipe" adlı single'ını 2 Nisan 2012'de tanıttı. İlk stüdyo albümünün ilk single'ı olan parça, bir gün sonra dijital ortamda satışa çıktı. Altyapısı Scoop DeVille'e ait olan parçaya Dr. Dre eşlik etmektedir. Parçanın miksini Dr. Dre yaptı.

14 Mayıs 2012'de Lamar'ın J. Cole ile bir ortak albüm üzerinde çalıştığı duyuruldu. 31 Temmuz 2012'de ikinci single'ı "Swimming Pools (Drank)"i yayınlandı. Bu kez altyapısı T-Minus'a ait olan şarkının miksini Dr. Dre ve Top Dawg'dan Ali yaptı. Lamar şarkıya bir de video klip çekti. 15 Ağustos 2012'de Lady Gaga, Lamar ile birlikte "Partynauseous" adını taşıyan bir şarkı yaptıklarını duyurdu. Lamar'ın büyük bir şirketten çıkardığı ilk stüdyo albümü good kid, m.A.A.d city, 22 Ekim 2012'de raflarda yerini aldı.

good kid, m.A.A.d city, çıktığı hafta Amerika Birleşik Devletleri'nde 242 bin sattı ve Billboard 200 listesine ikinci sıradan giriş yaptı. 21 Ağustos 2013 itibarıyla bir milyonluk satış rakamını aşan albüm, ülkesinde platin plak kazandı. Bu arada Lamar, 2012 yılı sonunda HipHopDX tarafından "Yılın MC'si" seçildi. 26 Ocak 2013'te "Swimming Pools (Drank)" ve "Poetic Justice" single'larını NBC'nin skeç komedi şovu Saturday Night Live'da seslendirdi. 22 Şubat'ta Drake'in eşlik ettiği Janet Jackson sample'lı "Poetic Justice"in video klibi yayınlandı.

2013–günümüz: Tartışmalar ve üçüncü albüm:
Big Sean, Ağustos 2013'te Lamar ve Jay Electronica'nın kendisine eşlik ettiği "Control" adlı parçasını yayınladı. Lamar'ın J. Cole, Big K.R.I.T., Wale, Pusha T, Meek Mill, ASAP Rocky, Drake, Big Sean, Jay Electronica, Tyler, The Creator ve Mac Miller'a meydan okuduğu verse'ü hip hop camiasında olay yarattı. Kendisini "New York'un kralı" ilan eden Lamar'a, özellikle New Yorklu pek çok rapçi çeşitli şarkılarla cevap verdiler. Parçanın yayınlanmasını takip eden hafta Lamar'ın Twitter'daki takipçi sayısı % 510 artarken İngilizce Vikipedi'deki sayfası 200 bin kez ziyaret edildi.

Lamar, Kanye West'in Yeezus (2013) albümünün tanıtımı için Ekim ayında başlayan The Yeezus Turnesi'nde sanatçıya eşlik etti. BET Hip Hop Ödülleri'nde Yılın Albümü ve Yılın Söz Yazarı'nın da aralarında olduğu beş ödül kazandı. Ödül töreninde, "Money Trees" adlı parçasını seslendiren Lamar diğer Top Dawg sanatçıları Jay Rock, Schoolboy Q, Isaiah Rashad ve Ab-Soul ile birlikte bir cypher'da yer aldı. Kasım'da Eminem'in The Marshall Mathers LP 2 adını taşıyan sekizinci albümüne konuk olan tek rapçi oldu. XXL'e verdiği röportajda Yeezus Turnesi sonrası yeni albümünün çalışmalarına başlayacağını belirtti.

Lamar 56. Grammy Ödülleri'nde (2014) En İyi Yeni Sanatçı, Yılın Albümü ve En İyi Rap Şarkısı'nın da aralarında bulunduğu yedi ödüle aday gösterildi. Lamar geceden eli boş dönerken, dört ödül kazanan Seattlelı rapçi Macklemore, Akademi'nin Kendrick Lamar'a haksızlık ettiğini savundu. Lamar ödül alamazken, rock grubu Imagine Dragons ile birlikte "m.A.A.d city" ve "Radioactive"nin remiksini seslendirdiği performans beğeniyle karşılandı. 1 Şubat'ta Saturday Night Live'a ikinci kez konuk oldu ve remiksi grupla birlikte seslendirdi.

28 Şubat 2014 tarihli Billboard haberine göre, Lamar'ın yeni albümünün Eylül 2014'te yayınlanması planlanmaktadır.

Sanatçılığı ve etkilendikleri:
Tupac Shakur, Lamar'ın en sevdiği rapçidir. Onun sadece müziğinden değil hayat tarzından da etkilenmiştir. Şarkılarının konuları ve teknik yetenekleri bakımından sık sık Tupac, Eminem, Nas ve Jay-Z ile karşılaştırılmaktadır. En sevdiği beş rapçi olarak Tupac, The Notorious B.I.G., Jay-Z, Nas ve Eminem'i saymıştır

Özel Arama
Sıralama ölçütü:
Relevance
Relevance
Date
Web
 
 
 

Bunları Da Dinlemek İsteyebilirsiniz

Sanatçının Popüler Şarkıları

Sosyal Medya